Jakie dobre praktyki w zatrudnieniu osób niepełnosprawnych można przyjąć?

Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności do tej pory stanowiły jedną z tych grup, która była najmocniej wykluczona na rynku pracy. Jednocześnie drzemie w nich ogromny potencjał zawodowy, który nie jest do końca wykorzystany przez polskich pracodawców. Warto jednak zauważyć, że niektóre firmy i przedsiębiorstwa dążą do tego, by tę niekorzystną tendencję zmienić. Jednak jakie, dobre praktyki można przyjąć w zatrudnieniu osób niepełnosprawnych?

1. Skorzystanie z pomocy jednostek jak chociażby agencje pracy

Nie da się ukryć, że pracodawcy, którzy zamierzają zatrudnić osobę niepełnosprawną najczęściej korzystają z tradycyjnych kanałów. Przeglądają ogłoszenia zamieszczone w sieci lub w gazecie, z nadzieją, że uda się im trafić na właściwą osobę. Okazuje się jednak, że jedną z lepszych praktyk w zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami jest nic innego jak skorzystanie z pomocy wyspecjalizowanych jednostek. Mowa tu chociażby o:

  • agencjach pracy;
  • organizacjach pozarządowych;
  • Urzędzie Pracy.

To właśnie tam skupieni są profesjonaliści, którzy z pewnością posiadają solidne grono kandydatów z orzeczeniem o niepełnosprawności chętnych do pracy. Co więcej, to oni wezmą na siebie proces rekrutacyjny i postarają się dopasować idealnego pracownika, którego kompetencje będą zgodne ze stanowiskiem, na które jest on przyjmowany. Wiele takich jednostek oferuje również wdrożenie pracownika z niepełnosprawnością w nowy zespół, dzięki temu pracodawca nie musi się o nic martwić.

2. Zmiany w przeprowadzaniu procesu rekrutacyjnego

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że proces rekrutacyjny dla pracowników posiadających orzeczenie o niepełnosprawności powinien przebiegać nieco inaczej w porównaniu do pracowników, którzy takiego orzeczenia nie posiadają. Najlepiej będzie, jeśli przedsiębiorstwo na tę okazję zatrudni rekrutera, który ma doświadczenie w przeprowadzaniu tego typu procesów. Z jego strony jest bowiem wymagane wyczucie oraz odpowiednie podejście. Co więcej, rekruter powinien również wiedzieć, w jaki sposób poruszyć aspekt wpływu niepełnosprawności na wykonywanie obowiązków zawodowych. Dzięki temu proces samej rekrutacji przebiegnie szybko, sprawnie, a także pracownik będzie obiektywnie oceniony.

3. Odpowiednie przygotowanie miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnościami

Istotną praktyką podczas przyjmowania na stanowisko pracownika z niepełnosprawnością jest także odpowiednie przygotowanie jego miejsca pracy. W ten sposób nie tylko przyczynimy się do podniesienia samego komfortu podczas wykonywanych obowiązków, ale damy możliwość, by pracownik był efektywny i wydajny. Warto ustalić – z nowo zatrudnionym, niepełnosprawnym pracownikiem – indywidualny plan działania. Należy poznać jego potrzeby oraz dowiedzieć się więcej, odnośnie rodzaju danej dysfunkcji. Faktem jest, że takie przygotowanie może wymagać wielu wyrzeczeń jak np. zmiany dotychczasowej organizacji pracy na konkretnym stanowisku. Jednak takie działania są w wypadku zatrudnienia osoby niepełnosprawnej wyższą koniecznością.

0 comments
0 likes
Prev post: Spódnice z kieszeniami – najmodniejsze stylizacje na wiosnę i lato!Next post: Jakie wsparcie mogą otrzymać pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne?

Related posts

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *