Największe zalety fototerapii

Fototerpia, choć jest dość nową metodą leczenia, to jednak została już na tyle poznana, że przez korzyści jakie daje budzi duże zainteresowanie. Wykorzystywana jest przede wszystkim do leczenia depresji, dając zaskakująco optymistyczne wyniki. Dodatkowo sprawdza się także przy walce z bulimią czy zaburzeniami snu. Na czym polega fototerapia i jakie są jej największe zalety ?

Czym jest fototerapia?

Bazując na danych i doświadczeniach naukowców można stwierdzić, że fototerapia jest metodą, która zastosowana w odpowiednim momencie będzie miała dobroczynny wpływ na stan całego organizmu. Jej zastosowanie pozwala na pobudzenie naturalnych procesów zachodzących w ludzkim ciele, takich jak regeneracja czy metabolizm. Dodatkowo wykorzystanie tej metody leczenia pozwala na poprawę krążenia krwi oraz wzmocnienie układu odpornościowego. Systematycznie kierowana ku oczom fala promieni dociera do kory mózgowej, w efekcie czego uruchomione zostają najważniejsze mechanizmy obronne organizmu, dodatkowo znacząco zwiększa się wydzielanie enzymów i hormonów.
Specjaliści twierdzą, że najlepsze efekty zastosowania fototerapia pojawiają się wtedy, gdy jest ona wykonana po około 8 godzinach od momentu, w którym melatonina osiągnie swoje największe stężenie. W fototerapii stosowane są:
– lampy antydepresyjne,
lampy solux,
– lampy z promiennikiem podczerwieni.

Zalety fototerapii

Głównym założeniem twórców fototerapii było stworzenie skutecznej metody leczenia depresji występującej w okresie jesienno-zimowym. W efekcie jej zastosowania , osoby cierpiące na sezonowe zaburzenia zaobserwowały:
– zmniejszenie uczucia znużenia i senności,
– spadek apetytu na węglowodany,
– znacznie polepszenie samopoczucia.
Badania wykazały, że fototerapia daje całkiem interesujące efekty działania także w przypadku osób, które zmagają się różnego rodzaju stanami lękowymi, otępieniem czy bulimią. Ponadto badacze zgodnie stwierdzili, że w wielu przypadkach, niezależnie od schodzenia dzięki zastosowanej fototerapii pacjenci byli w stanie wreszcie zsynchronizować swoją okołodobową aktywność.
Coraz częściej fototerapia wykorzystywana jest w leczeniu osób zmagających się z depresją stałą. W tym jednak przypadku, ze względu na charakter i ciągłość zaburzeń, metoda ta może stanowić jedynie wspomaganie pozostałych form leczenia. Choć jeszcze nie jest powiedziane, że nie będzie mogła zostać jedyną metodą walki z tą chorobą, jednak badania w tym zakresie trwają w dalszym ciągu, a wyniki nie są na tyle jednoznaczne, by z fototerapii uczynić jedynym sposobem leczenia.

0 comments
0 likes
Next post: Dlaczego akumulatory samochodowe tracą swoją żywotność?

Related posts

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *