O trawnik trzeba dbać praktycznie przez cały rok, nawet po sezonie, aby pięknie wygadał na wiosnę i zdobił ogród przez całe lato. Samo koszenie i grabienie to jednak za mało do tego, aby uzyskać pożądane efekty. Przyda się nie tylko kosiarka, ale też aerator czy wertykulator. Po zimie warto wykonać zabieg napowietrzania trawnika – tym właśnie jest aeracja.
Piękny trawnik dzięki aeracji i wertykulacji
Sposobem na piękny trawnik jest jego regularne koszenie i nawożenie oraz szereg innych zbiegów pielęgnacyjnych. Wymienić można też aerację i wertykulację. Aerator nakłuwa murawę, a wertykulator ją nacina. Drugie urządzenie służy do pozbywania się starego filcu z murawy i odświeżania jej. Aeracja pozwala na lepsze napowietrzenie systemu korzeniowego roślin i odżywienie ich. Jak widać, oba zabiegi są bardzo istotne i przydatne, uzupełniają się i zapewniają pięknie rosnący trawnik. Warto od razu zaznaczyć, że mniej inwazyjna dla murawy jest aeracja, ale w pierwszej kolejności powinno się wykonać wertykulację, aby pozbyć się ubitej warstwy filcu.
W przypadku intensywnie eksploatowanych trawnikach, które rosną na ciężkiej glebie, warto zadbać o regularne napowtarzanie. Powala to na uniknięcie zbyt ubitego podłoża, przez które powietrze nie może swobodnie przepływać do korzeni. Skutkuje to marnieniem i zżółknięciem murawy. Może nawet dojść do usychania trawy lub jej gnicia. Sposobem na polepszenie warunków wzrostowych darni jest właśnie przeprowadzenie zabiegu napowietrzania. Nasz trawnik stanie się wtedy zdecydowanie bardziej odporny na deptanie, nawet to intensywne.
Trawniki można napowietrzać na dwa różne sposoby. Pierwszy z nich dotyczy aeracji powierzchniowej, co sprawdza się przy glebach o mniejszym zagęszczeniu. Z kolei aeracja wgłębna polecana jest przy glebach suchych i łatwo się zbrylających. W glebie wykonywane są otwory o głębokości do nawet dziesięciu centymetrów.
Co jeszcze warto wiedzieć o napowietrzaniu trawnika?
Napowietrzanie trawnika zaleca się wykonywać dwukrotnie w roku, czyli na wiosnę i jesienią. Gleba nie może być sucha ani zbyt wilgotna. Jeśli nie dysponujemy aeratorem, to można wyposażyć się w nakładki kolcowe na buty lub sięgnąć po widły i nimi nakłuwać trawnik. Takie rozwiązania są jednak czasochłonne i pochłaniają dużo energii. Dużo łatwiej, szybciej i wygodniej będzie po prostu skorzystać z dedykowanych urządzeń typu aerator i wertykulator. Przy niewielkim trawniku o powierzchni do stu metrów kwadratowych wystarczy nam lekki aerator ręczny. Przy dużym ogrodzie warto już sięgnąć po model elektryczny lub spalinowy.