Nasiona czarnuszki – właściwości i zastosowanie w kuchni

Jedni ją uwielbiają i dodają niemalże do wszystkiego, inni niezbyt przepadają za jej specyficznym smakiem i aromatem. Mowa jest tutaj o czarnych nasionach czarnuszki. Okazuje się, że są one niezwykle cenne i jak najbardziej warto włączyć je do swojej diety. Świetną opcją będzie też zimnotłoczony olej z czarnuszki, szczególnie do skropienia sałatki. Jeśli ktoś do tej pory nie wiedział, jak wartościowy jest ten dar natury, czas nadrobić zaległości.

Poznaj niezwykłe właściwości czarnuszki

Nasiona czarnuszki są niewielkie, ale drzemie w nich ogromny potencjał. Sięgano po nie już w czasach starożytnych, czerpiąc z tego wiele korzyści. Mówi się o tym, że czarnuszka jest przyprawą, ale z całą pewnością nie taką zwykłą. Dawniej nazywana ja nawet panaceum na niemalże wszystko i jest w tym sporo prawdy. Wynika to po prostu z cennych właściwości czarnuszki i jej wartości odżywczej. Wykazuje ona prozdrowotne właściwości, zmniejsza ryzyko rozwoju przeróżnych schorzeń i niweluje objawy wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Jak najbardziej warto się nią zainteresować i włączyć do swojego codziennego jadłospisu. Wystarczy nawet niewielka ilość, aby stosunkowo szybko odczuć liczne korzyści. Czarnuszkę już od dawna okrzyknięto mianem leczniczego ziela.

W czarnuszce znajdziemy szereg cennych substancji wykazujących prozdrowotne działanie na nasz organizm. Związki aktywne w nasionach posiadają właściwości przeciwnowotworowe, przeciwbólowe, przeciwzapalne. Działają też ochronnie na narządy wewnętrzne, szczególnie na te odpowiadające za oczyszczanie organizmu, czyli na nerki i wątrobę. Nie brakuje wielorakich kwasów tłuszczowych, witamin z grupy C, beta karotenu i witaminy E. W czarnuszce znajduje się biotyna, która ma zbawienny wpływ na wygląd naszej skory i włosów, dodatkowo można liczyć na wsparcie dla układu nerwowego. Nasionka obfitują w sterole i flawonoidy, mikroelementy i przeciwutleniacze.

W przypadku czarnuszki można mówić też o działaniu antyhistaminowym. Reguluje ona poziom cukru we krwi, obniża ciśnienie tętnicze krwi, przeciwdziała anemii, zwalcza bakterie, działa przeciwpasożytniczo i antygrzybiczo. Czarnuszka pomaga przy trądziku, łuszczycy, łysieniu, łupieżu, poparzeniach słonecznych, osteoporozie, kamieniach nerkowych, astmie, depresji.

Do czego wykorzystać czarnuszkę?

Czarnuszka może być w postaci przyprawy i wtedy świetnie sprawdza się jako posypka do pieczywa, dodatek do past kanapkowych, sałatek. Można ją dodawać do dań mięsnych, serów, zup, obronionych termicznie warzyw. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przyjmować ją w postaci nalewek, naparów czy nawet ziołomiodu.

0 comments
0 likes
Prev post: Dlaczego akumulatory samochodowe tracą swoją żywotność?Next post: Na co zwrócić uwagę wybierając nożyczki do włosów?

Related posts

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *