Właściwości i zastosowanie pasty sezamowej tahini w kuchni

Ze zmielonych ziaren sezamu powstaje pasta tahini, która sama w sobie stanowi pyszną i odżywczą przekąskę. Wykorzystuje się ją do przygotowania różnych przysmaków i to nie tylko tych na słodko, ale też w wersji wytrawnej. W przypadku tego produktu można mówić o wysokich walorach smakowych i zdrowotnych. Niepozorne ziarenka sezamu są skarbnicą witamin, minerałów, nienasyconych kwasów tłuszczowych, błonnika i szeregu innych dobroczynnych dla naszego organizmu związków. Jak najbardziej warto włączyć pastę tahini do swojego menu.

Co skrywa w sowim składzie pasta sezamowa?

Pasta tahini ma specyficzny zapach i smak, gęstą konsystencję. Można ją stosować jak smarowidło do kanapek, wzbogacić nią lody czy ciasta. Wspaniale sprawdzi się jako podstawa do sosów, może służyć jako dodatek do ciastek. Popularny jest hummus, w przypadku którego podstawą jest właśnie tahini. Pasty kanapkowe, dipy do przekąsek i sałatek – w wersji sezamowej sprawdzają się rewelacyjnie. To samo dotyczy sosu jogurtowego, owsianki, wafli, koktajlów – pastę sezamową można dodać niemalże wszędzie, dzięki czemu przygotowana potrawa nabiera nowego charakteru. Niektórzy zastępują nią nawet masło. Przygotowanie takiej pasty jest banalnie proste, ale dla wygody można kupić gotową.

Stugramowa porcja pasty sezamowej dostarcza organizmowi nieco ponad 570 kcal, z czego prawie 50 g stanowią tłuszcze. Nie brakuje też białka, bo aż prawie 18 g i węglowodanów – około 23 g. W ziarnach sezamu znajduje się prawie 12 g błonnika pokarmowego na 100 g produktu. Obfitują one w witaminy z grupy B oraz antyoksydanty w postaci witamin A i E. Do tego mamy jeszcze sporą ilość magnezu, wapnia, żelaza, fosforu, potasu i nawet cynku.

Dlaczego warto sięgać po pastę tahini?

Spożywanie pasty sezamowej wiąże się z wieloma korzyściami dla naszego zdrowia. Wynika to z obecności sporej ilości przeróżnych witamin i minerałów, fitosteroli, antyoksydantów. Warto wobec tego regularnie sięgać po tahini. Dostarcza cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które zmniejszają ryzyko rozwoju schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Substancje aktywne zawarte w paście sezamowej działają przeciwutleniająco, czyli hamują szkodliwy wpływ wolnych rodników. To właśnie one przyczyniają się do procesów starzenia komórek całego organizmu. Spora ilość wapnia w sezamie wzmacnia kości, chroni przed rozwojem osteoporozy. Znajdujące się w tahini minerały działają przeciwzapalnie i antyalergicznie. Przypisuje się im także działanie przeciwnowotworowe, przeciwstarzeniowe, regulujące gospodarkę hormonalną. Jedzenie pasty sezamowej wpływa korzystnie na wygląd skory, włosów i paznokci.

0 comments
0 likes
Prev post: Dlaczego warto wybierać galanterię wykonaną ze skóry naturalnej?Next post: Podnoszenie kwalifikacji w administracji publicznej. Przykłady szkoleń dla urzędów miast i gmin

Related posts

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *