Zdrowe batony bez cukru na diecie – dozwolona czy zakazana przekąska?

Przeprowadzenie diety odchudzającej wymaga wielu wyrzeczeń, w tym między innymi zrezygnowania ze słodyczy i niezdrowych przekąsek. Choć idealnie byłoby wykluczyć je całkowicie z menu, często pojawia się pytanie, czy od czasu do czasu można pozwolić sobie na małe ustępstwo, na przykład w postaci zdrowych batonów bez cukru?

Na czym bazuje dieta odchudzająca?

Dieta, która ma celu redukcję nadmiernej tkanki tłuszczowej, powinna bazować na niskokalorycznych, zdrowych produktach. Dietetycy radzą, aby podczas odchudzania spożywać:

  • duże ilości warzyw i owoców, najlepiej na surowo,
  • chudy nabiał,
  • chude mięso,
  • produkty pełnoziarniste,
  • zdrowe tłuszcze, jednak w małych ilościach.

Z menu należy natomiast usunąć wszelkiego rodzaju kaloryczne przekąski, takie jak:

  • słodycze,
  • dania gotowe,
  • dania wysoko przetworzone,
  • produkty o wysokim indeksie glikemicznym, które powodują skoki cukru we krwi.

Zdrowa dieta odchudzająca z jednej strony charakteryzuje się niższą podażą kalorii (dzięki czemu gubimy zbędne kilogramy), z drugiej strony powinna dostarczać wszelkich, niezbędnych organizmowi witamin i minerałów, w celu zapobiegania niedoborom.

Co znajdziemy w składzie zdrowych batonów?

Warto mieć na uwadze, że „zdrowe” nie musi oznaczać „dozwolone”, szczególnie w kontekście diety odchudzającej. Zdrowe batony, które nie zawierają cukru, mogą okazać się smaczną przekąską, lecz niektóre z nich z pewnością nie powinny znaleźć się w naszej diecie. Wszystko zależy od ich składu i ewentualnych zamienników cukru. Zdrowe batony bez cukru mogą bowiem znaleźć się w naszym menu, jeśli przygotowywane są na bazie dowolnych na diecie odchudzającej produktów. Zwykle są to batoniki zbożowe z tak zwanym czystym składem. Jeśli jednak zauważymy, że do produkcji batonika użyto na przykład soku zagęszczonego, to miejmy świadomość, że w gruncie rzeczy w jego składzie znajdziemy cukier, tyle że pod inną nazwą. Uważajmy na suszone owoce, które są częstym dodatkiem do zdrowych batonów. Same w sobie zawierają one sporo cukru, dlatego nie powinno się spożywać ich w nadmiarze. Zdrowe batony bez cukru możemy przygotować we własnym zakresie, w domu. Wtedy też dokładnie wiemy, co znajduje się w ich składzie. Jeśli natomiast decydujemy się na kupmy batonik, zawsze czytajmy etykietę.

Jak często można spożywać batoniki bez cukru, będąc na diecie?

Zdrowe batony bez cukru mogą stanowić lekką i smaczną przekąskę od czasu do czasu, lecz nie powinny zagościć na stale w naszym menu. Spożycie ich raz w tygodniu, w ramach małego odstępstwa od diety, z pewnością będzie lepszym wyborem, niż czekolada, chipsy czy żelki. Z drugiej strony, jako przekąskę na co dzień warto wybrać świeży owoc, małą garść orzechów czy zdrowy, mleczny koktajl. Zdrowe batonik bez cukru będą idealnym wyborem, gdy nie mamy czasu przygotować sobie pełnowartościowej przekąski bądź zamierzamy spędzić dzień poza domem. Sprawdzą się one także jako substytut słodyczy w przypadku osób, które nie potrafią poradzić sobie z ich brakiem, szczególnie w pierwszych dniach diety. Pamiętajmy jednak, że co za dużo, to zdecydowanie niezdrowo.

0 comments
0 likes
Prev post: Pomysły na zdrowe desery z masłem orzechowymNext post: Spódnice z kieszeniami – najmodniejsze stylizacje na wiosnę i lato!

Related posts

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *